İzolasyon Çok Önemlidir.
Çelik bir kutunun içine girip orada öylece yaşayabilir misiniz? Tabii ki hayır! İşte bu yüzden izolasyon konteyner evlerde düşünmeniz gereken ilk ve en önemli şeydir. Konteyner tasarımınızı projelendirirken, bu projenin gerçek bir ev konforunu yakalayabilmesi için yaşayacağınızı bölgenin iklim koşullarına uygun bir izolasyon yapılması da şart…
Her Konteyner Aynı Değildir.
Boyutları gibi, konteyner malzemelerinin de çeşitlilik gösterdiği farklı konteynerları araştırarak sizin için en uygununu tercih etmelisiniz. Standart konteynerlar, High Cube adı verilen daha yüksek tavanlı özel boyutlu konteynerlar ve soğutuculu konteynerlar bu çeşitlerden birkaç tanesi.
İmar İzinleri ve Yasal Mevzular.
Her şehrin ve bölgenin farklı imar yönetmelikleri var ve konteyner evinizi inşa edeceğiniz bölgenin yetkili makamlarından konteyner ev konusunda mutlaka bilgi almalısınız. Aynı bölge içindeki ormanlık arazi ile tarım arazisi arasında bile bu konuda farklılıklar olabilmektedir. Bu yüzden nasılsa inşaat yapılmayacak taşınabilir bir ev diye yasal izinleri ihmal etmeyin ve bulunduğunuz belediyeye mutlaka danışın.
Projenizi Özenle Tasarlayıp Sonradan İnşaat Sürecinde Karar Değiştirmeyiniz.
Başta çizildiği şekline sadık kalınarak ilerlenen inşaatlar çok daha hızlı sonuçlanıyor. Konteyner evlerde de aynı şey geçerli. Bir konteyner evin bir duvarını plana göre kestirmek ve boyutunu değiştirmek hem pahalı, hem de çok vakit alan bir işlem. Bunun için konteyner evin tasarımını inşa sürecinden önce kesin olarak bitirmenizi tavsiye ediyoruz.
Alacağınız Konteynerı Mutlaka Görün ve Kontrol Ederek Satın Alın.
İnternetten sırf fotoğrafta iyi göründüğü için bir konteyner siparişi vermek büyük bir hata olabilir. Taşıma konteynerlarının ikinci el olduğunu unutmayın ve satın almadan önce ne durumda olduğunu kontrol edin ve o konteynerda daha önce ne taşındığını mutlaka öğrenin. Örneğin, yoğun kimyasal maddeleri taşımak için kullanılmış olan bir konteynerı kimyasallardan arındırmak için özel bir temizlik işlemi uygulamak gerekebilir. Ayrıca satın aldığınızın konteyner ne kadar az seferde kullanılmışsa o kadar iyi olacaktır. Tek bir sefere çıkmış olan bir konteyner, yeni üretilmiş bir konteyner kadar temiz ve yıpranmamış olacaktır.
Gerçek Konteynerlar ve Özel Üretimler.
Bugün internette konteyner ev diye arama yaptığınız zaman aslında gerçek taşıma konteynerlarından ziyade şantiyelerde kullanılan, konteyner boyutlarındaki özel yapım barınaklar çıkıyor karşınıza. Ancak hem uzun ömürlülük hem de tasarım açısından bu ürünler özellikle kırsal yerlerde konforlu bir ev için pek uygun değildirler. Bizim bu sitemizdeki bahsettiğimiz konteyner evlerse çelikten imal edilmiş, uluslararası standartlardaki gerçek nakliye konteynerlarından dönüştürülerek tasarlanan evler.
Kullanacağınız Yerin Doğal Koşullarını Hesaba Katmayı Unutmayın.
Tasarımı gerçekleştirirken yalnızca estetik özelliklere ve ihtiyaçlarınıza odaklanmayın ve mutlaka doğal koşulları da hesaba katın. Örneğin konteynerın dış cephesini kaplamasız, metal haliyle bırakmak isterseniz bunun için rüzgarsız bir bölgede yaşamanız gerekir çünkü rüzgar ve metal kombinasyonu gürültüye sebep olacaktır.